TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Roma Dönemine Ait “Orpheus Mozaiği” Türkiye’de

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay 3 Aralık’ta Dallas Sanat Müzesi yetkilileri ile imzalanan mutabakat zaptı ile iadesi sağlanan ve 6 Aralık’ta Türkiye’ye getirilen “Orpheus Mozaiği”ni İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde basına tanıttı.
 
Bakanlığının son zamanlarda ilgi uyandıran çalışmalarının, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılan eski eserlerin yeniden Türkiye’ye kazandırılması olduğunu vurgulayan Günay, basın mensuplarının ve kamuoyunun duyarlığından son derece memnun olduğunu söyledi.
 
Bakan Günay mozaiğin 1998’de Şanlıurfa’dan götürüldüğünü belirterek, 1999’da Türkiye’nin girişimde bulunarak, eserin satıldığı bir müzayedeye müdahale etmeye çalıştığını ifade etti. Dallas Müzesi Başkanı’nın envanterlerinde böyle bir eser olduğunu tespit ettiklerini açıklayan Ertuğrul Günay süreci şöyle özetledi: “Eserin kaynağını araştırmışlar. Bizim Urfa Cumhuriyet Savcılığı ve Bakanlığımızın girişimleriyle eserin Türkiye’ye ait olduğunu kanıtlayarak eseri almaya hak kazandık.”  Mozaikte ufak bir deformasyon olduğunu da sözlerine ekleyen Günay, restorasyonun neredeyse mükemmel yapıldığını vurguladı.

M.S. 194 yılına tarihlenen “Orpheus Mozaiği”nin bir süre İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde sergileneceğini ifade eden Günay, eserin daha sonra ait olduğu Şanlıurfa Müzesi’ne taşınacağını bildirdi.

Takip ettikleri yeni eserler olduğunu sözlerine ekleyen Günay, basın mensuplarına daha sonra geçen günlerde Beykoz’da bir evin ahırında bulunan Yoros Kalesi’nin kitabesini tanıttı.