TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Brezilya'da Ülkemizin Tanıtımı

 
Brezilya’nın ekonomide yakaladığı istikrar turizme de yansımakta Latin Amerika’nın en fazla turist alan ülkesi Brezilya’dan yapılan seyahatlerdeki yükseliş dikkat çekmektedir. Bakanlığımızın yürüttüğü tanıtım çalışmaları, Güney Amerika ve Brezilya’dan ülkemize gelen önemli basın kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderlerinin ülkemizde ağırlanması neticesinde televizyon, yazılı ve görsel basın, seyahat siteleri olmak üzere basın organlarında ülkemiz hakkında yayınlanan haberlerle Türkiye’ye olan ilgiyi artırılmaya çalışılmaktadır. Brezilya’dan ülkemize gelen turist sayısı bir önceki yıla göre % 37.76 artışla 2011 yılında 89.442’e yükseldi. 2012 yılının ilk dokuz ayında ise bu rakam 69.367’ye ulaştı.
 
 ICVB (İstanbul Ziyaretçi ve Kongre Bürosu), İzmir CVB (İzmir Ziyaretçi ve Kongre Bürosu), THY ve Bakanlığımız işbirliği ile 12-18 Kasım 2012 tarihleri arasında 30 kişilik sektör ve basından grubundan oluşan İstanbul ve İzmir şehirlerini içeren bir “Fam Trip Ağırlama Faaliyeti” gerçekleştirildi. Söz konusu Fam Trip’e Citibank, L’oreal, Stanford University, Coco-Cola, Procter&Gamble, Heiniken, Kia Motors, Heinken  gibi markalardan üst düzey katılım sağlandı.
 
Söz konusu organizasyon Welcome Reception (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ICVB, İzmir CVB, THY, ICC) ile başladı, İzmir ve İstanbul’da tarihi ve kültürel mekanların ziyareti,  dünyaca ünlü Beşeri Bilimler Profesörü Patrick Hunt’ın Sait Halim Paşa Yalısında konuklara verdiği tarih dersi ile sona erdi.