TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Almatı Uluslararası Turizm Fuarı 2018

ORTA ASYANIN EN BÜYÜK TURİZM FUARINDA TÜRKİYE STANDI İLGİ ODAĞI OLDU

Bu yıl 18-20 Nisan 2017 tarihleri arası düzenlenen 18. Kazakistan Almatı Uluslararası Turizm Fuarı’na (KITF-2018) Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yine en geniş stant alanı ile (212.5 m2) katılım sağlandı.

Almatı uluslararası fuar alanı Atakent’te 2 büyük pavillonda düzenlenen fuara 30 ülke, uluslararası 340 tur operatörü, acentasi, 19 Kazakistan ulusal standı katılmış, Bakanlığımız standında da THY, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV), Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB), Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Türkiye Sağlık Turizmi Birliği (THTC) olmak üzere 4 meslek birliği ve 5 adet ülkemizin tanınmış büyük otel grupları katılım sağlamışlardır.

3 gün boyunca yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan fuarda Bakanlığımız standı oldukça ilgi görmüş, farklı ülke büyükelçileri, Kazakistan Turizm Bakanlığı ve Almatı şehri yetkilileri tarafından ziyaret edilmiştir. Fuarın açılışı ve ilk gününde standımızda Tanıtma Genel Müdür Yardımcımız Dr. Cengiz AYDIN misafir ve ziyaretçilerimizle görüşmelerde bulunmuş ve ülkemiz turizm potansiyeli, 2018 ve 2023 hedefleri hakkında bilgiler vermişlerdir.

Standımızda fuar boyunca 5 ayrı TV ve büyük ekran LED TV’de ülkemizi tanıtıcı video ve görsellere yer verilmiş, Bakanlığımız tanıtıcı kitapçıkları dağıtılmış, Türk kahvesi, baklava ve lokum ikramında bulunulmuştur. Standımızda ayrıca TROYA 2018 Turizm Yılı ve 2018 Türk Dünyası Başkenti Kastamonu köşesi de yer almış, ülkemizden gelen sanatçılar tarafından Türk müziğinden canlı örnekler sunulmuştur.

Fuar açılışı öncesi 17 Nisan akşamı 60 kişilik bir “Sektör Çalışma Yemeği” düzenlemiştir. Tanıtma Genel Müdürü Yardımcısı Dr. Cengiz AYDIN’ın başkanlığı ve moderatörlüğünde gerçekleştirilen, Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz , Bişkek Kültür ve Tanıtma Müşaviri Nuri Şimşekler ile Kazakistan’ın en büyük turizm meslek birliği olan Kazakistan Turizm Birliği (KTA) Başkanı Raşida Şaykenova, Kazakistan Turizm Acenteler Birliği (ATAK) Başkanı Asel Murkebayeva ve Kazakistan’ın en büyük tur operatörleri ve acentelerinin katıldığı çalışma yemeğinde Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı ülkemiz turizm istatistikleri, 2018 yılı beklenti ve hedeflerimiz ve Bakanlığımızın sektöre verdiği destekler hakkında bilgi sunmuş, Başkonsolosumuz da işbirliği çerçevesinde sektör temsilcilerine her zaman kapılarının açık olduğunu belirtmiştir. Meslek Birlik başkanları ve diğer davetliler de ülkemiz turizm pazarına yönelik birikimlerini anlatarak yapılması gereken bazı girişimler hakkında iş birliği önerisinde bulunmuşlardır.

Kazakistan basını tarafından da takip edilen Sektör Çalışma Yemeği bazı yazılı basın ve TV haberlerine olumlu bir şekilde yansıtılmıştır.

  • almati_fuar_2018_01.jpg
  • almati_fuar_2018_02.jpg
  • almati_fuar_2018_03.jpg
  • almati_fuar_2018_04.jpg
  • almati_fuar_2018_05.jpg
  • almati_fuar_2018_06.jpg