TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Finlandiya'da Ülkemizin Tanıtımı

Finlandiya’nin önemli dergilerinden 235 bin tirajlı seyahat dergisi ET 5  Eylül tarihinde yayınlanan sayısında Türkiye’ye 6 sayfa ayırdı. Yılda 20 kez yayınlanan ve özellikle 50 yaş üzeri bir kitleye hitap eden dergideki yazıda İzmir’in tarihi ve turistik mekanlarının fotoğrafları ve tasvirleri yer aldı. Yazarın ülkesindeki arkadaşlarına ve ailesine mektup yazdığı yazıda hamamlar, Türk yemekleri, pazarlar ve turistik mekanlara ulaşım gibi kültür turizmine yönelik önemli bilgiler de verildi.
 
Yazıdan önemli satırbaşları ise şu şekilde:
 
Türkiye’ye ilk gezim başkalarıyla mutlaka paylaşmak isteği duyduğum bir deneyim oldu. Antik çağın büyülediği, zeytin kokan ve birçok spa keyfi yapılabilecek bir ülkeden arkadaşlarıma ve aileme mektuplar yazdım.
 
Efes yeniden serpiliyor...
Geçmişin kokusu, Taru
Gelmiş geçmiş en büyük Akdeniz antik kentinin bulunduğu Türkiye’nin bu köşesini ne kadar uzun zamandır gezmek istediğimi biliyorsun. Efes’teyim ve geçmişin kokusunu alabiliyorum. Düşünüyorum da bir müzeci olarak beni kıskanıyor olabilirsin. Herşeyin bir zamanı var. Buraya gelmek 60 yılımı aldı.
 
Hareketli, rengarenk İzmir
Keşke burada olsaydın Terhi
İzmir’in keyifli hareketliliği tam sana göre. Üç milyonluk nüfusa sahip şehir kesinlikle bir turist tuzağı değil, hem otantik hem de modern bir Türk şehri. St. Petersburg’daki gibi 10 avroya 5 elbise alabildiğin güzel bit pazarlarından burada da var mı çok emin değilim, ama yürüdüğüm kadar birçok güzel elbise gördüğümü söylemeliyim.
 
Hanımlar ipek gibi oluyor
Selamlar, Asta
Türkiye’de inanılmaz güzel spa’lar var, ama ben hamamı denemek istedim, yani sıradan insanlar için olan spa’yı. Türkçe bilmediğimden buhar odasında tellağa omzumun biraz tutuk olduğunu, bu yüzden ani hareketleri kaldıramadığımı düşünüyordum.
 
Sabun zeytin ve badem yağı gibi kokuyordu. Tellak sabunu aldı ve bir yastık büyüklüğündeki lifin içine sokacağı kocaman bir köpük haline getirdi. Gözlerimi biraz araladığımda köpüğün o kocaman “yastık kılıfı”ndan dev baloncuklar halinde çıktığına şahit oldum. Harika bir kokusu olan kocaman bir köpükle örtülüydüm. Çok güzeldi. Kürekkemiğim bir anda yerini buldu. Nasıl da yumuşadığını hissedebiliyordum. Kelimenin tam manasıyla eridim. Gerçekten, daha önce hiç bu kadar pürüzsüz olmamıştı cildim. Bütün vücudum bir ipek gibi yumuşacık ve pürüzsüzdü. Sanırım deri değiştirdim orada. Yaşasın!
 
  • Finlandiya ET Dergisi
  • Finlandiya ET Dergisi
  • Finlandiya ET Dergisi