TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Finlandiya'da Kapadokya'nın Tanıtımı

Finlandiya’da yayın yapan 200.000 tirajlı haftalık seyahat dergisi Kirkko & Kaupunki 29.8.2012 tarihinde yayınlanan sayısında Türkiye’nin ve Kapadokya’nın tanıtımını yaptı. Marjo Kytöharju imzalı yazıda Kapadokya’nın etkileyicili manzaraları ve Türkiye’nin tarihi ve coğrafyası hakkında önemli bilgiler okuyucuya aktarıldı.
 
Etkileyici fotoğrafların yer aldığı dergide Türkiye hakkında şu cümlelere yer verilmektedir:
- Etkileyici manzara. Sakin balon gezisi boyunca sessizliğin keyfini çıkarabilir, Kapadokya’nın inanılmaz şekillerdeki doğasını doya doya izleyebilirsiniz.
- İncil çizimleri. Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki Karanlık Kilise’deki freskler Bizans sanatının en güzel örneklerini sunuyor.
- Hayal dünyası gelişiyor. Şapka giyiyormuş gibi görünen tepelere peri bacaları deniyor.
 
Yazının önemli satırbaşlarında değinilen konular ise şu şekildedir:
 
Türkiye’nin Kapadokya’sında masalları andıran bir manzarayla çevriliyken, mesela bir balon gezisinde, kültürümüzün köklerini inceleyebilirsiniz.
 
Balon gezisi Türkiye’nin merkezindeki, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Kapadokya’da gerçekleşiyor. Kapadokya’da insan geçmişin derinliklerine hayali bir yolculuğa çıkıyor. Bir hayal dünyasından çıkmış gibi görünen dağ şekilleri ve peri bacaları da bu gezide yardımcı oluyor. Bu komik koniler volkanik patlamalar ve toprak erozyonu sonucu olarak milyonlarca yıl önce şekillenmiş. Diğer birçok şeyin yanısıra grubumuz bir de Göreme Açık Hava Müzesi’ni tanımaya başlıyor, ki burası Hıristiyanlığın biçimlenmesine dair bir tarihe sahip. Hıristiyanlar zalim Romalıların elinden Kapadokya’ya kaçmışlardır. Burada, tüf adı verilen yumuşak kayaların içine saklanacak yerler yapmanın mümkün olduğunu görmüşlerdir. Bu mağaralar içinde birkaç kat boyunca evler, kiliseler, şapeller ve manastırlar yapmışlardır. Dağların içinde binlerce kilise ve şapelin yapılmış olduğu tahmin edilmektedir.
 
Elmalı Kilise,  Çarıklı Kilise ve Yılanlı Kilise, bunlar Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki alışılmadık kilise isimlerinden bazılarıdır. Bu enteresan kiliselerden biri 7. veya 8. yüzyılda inşa edilmiş olan Karanlık Kilise’dir. Kilise adını bir küçük pencereden içeriye giren kısıtlı ışıktan doğru almıştır. Kilisenin tavanına kadar devam eden freskler bir meşaleden gelen ışıkla ortaya çıkmaktadır. Bu fresklerde İsa’nın doğumundan çarmıha gerilişine kadar Yeni Ahit’teki olaylar resmedilmiştir. Elmalı Kilise ile Çarıklı Kilise’de de ayrıca Eski Ahit’te yer alan olaylara yer verilmiştir. Karanlık Kilisenin içinde insan antik zamanlara bir giriş yapabilir, ancak daha aşağıdaki yapı ağı Kapadokya’nın ilk sakinlerinin hayatları hakkında çok daha derin bilgiler vermektedir. Bu tünellerde Hıristiyanların yanısıra Hititler, Romalılar ve Bizanslılar da tehlikeli zamanlarda saklanmışlardır.
 
  • Kirkko Kaupunki
  • Kirkko Kaupunki