TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Malezya'da İstanbul'un Tanıtımı

 
Malezya Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimizin girişimleri neticesinde Malezya’nın en önemli film yapım şirketlerinden olan Primeworks ve Red Films tarafından ‘İstanbul Aku Datang’, yani ‘İstanbul Ben Geldim’ isimli, tamamı 22 Eylül–17 Ekim 2011 tarihleri arasında İstanbul’da çekilen ve Bakanlığımız tarafından desteklenen sinema filmi 8 Kasım 2012 tarihinde Malezya ve Brunei Sultanlığı'nda gösterime girecek.
 
Malezya Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimizce söz konusu projenin planlamasına Filmin yönetmeni ve yapımcısıyla 2011 yılının Şubat ayında başlandı. Bu tarihten itibaren anılan kişilerce Müşavirliğimizce birçok kez toplantı yapıldı ve filmin detayları görüşüldü. Filmin çekileceği mekânlar filmin yapımcısı ve yönetmeni tarafından bir kaç kere ülkemize yaptıkları ziyaretlerle belirlendi.
 
Filmin başrollerini Malezyanın en tanınmış sanatçılarından Lisa Surihani, Beto Kusyairy ve Tomok’un paylaştığı sınema filminin yönetmenliğini ise Bernard Chauly yapıyor.Filmin müzikleri ise filmin başrol sanatçılarından olan aynı zamanda şarkıcı, söz yazarı ve bestecı olan Tomok'a ait. 

Romantizm ve komedi dolu bir aşk hikâyesinin anlatıldığı sinema filmi İstanbul’un Gülhane Parkı, Galata köprüsü ve kulesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Boğazındaki çeşitli mekânlar, Cihangir ve Kurtuluş semtleri, Ayasofya, Sultanahmet Meydanı gibi tarihi ve görsel açıdan zengin yerlerinde çekildi. Filmin çekiminden hemen sonra filmin yapımcı şirketi tarafından 2 Kasım 2011 tarihinde filmin başrol oyuncuları ve yonetmenin katıldığı bir basın toplantısı yapılarak filmin çekimi basına duyuruldu, davet edılen basın mensuplarınca filmin oyuncuları ve yönetmeni ile film ve ülkemiz hakkında roportajlar yapıldı.

Yapımcı Primeworks şirketinin verdiği bilgilere göre; Filmin basına tanıtımı 5 eylül 2012 tarihinde gerçekleştirilmiş olup bu tarihten itibaren ise filmin reklamları başta açık hava olmak üzere tv, dergi ve digital medya ortamında yapılacak. 25 Ekimde seçkin bir davetli topluluğunun katılımıyla galası yapılacak film 8 Kasım 2012 tarihinde ise Malezya ve Bruney Sultanlığında 70’in üzerinde sinema salonunda gösterime girecek. Ayrıca posterleri Eylül ayı başından itibaren gösterime gireceği 70 sinema salonunda Gelecek Film Panolarında asılmaya başlandı.  Filmin sinema salonlarında gösterimi bittikten sonra ise ilk etapta yaklaşık 100.000 adet DVD’si yapılacak ve  Malezyanın en çok seyredilen TV kanallarında da gösterilecek. 
 
Bakanlığımız desteğiyle çekilen İstanbul Aku Datang hem Malezya’da ülkemizin tanıtımına katkı sağlayacak hem de sinema arşivlerine yer alacak, gerek dijital medya vasıtasıyla gerekse televizyonlarda devamlı seyredilerek gelecek kuşaklara kalacak bir sinema filmi...
  • Aku Datang Tanıtım Toplantısı
  • Aku Datang Tanıtım Toplantısı