TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Travel Channel’dan Ramazan Ayına Özel Türkiye Tanıtımı

ABD 'de 96 milyon izleyicisi olan Travel Channel adlı TV kanalında yayınlanan ve en çok izlenen TV programı Expedition Unknown’un Mayıs ayında Türkiye’de iki bölüm halinde Denizli ve İstanbul’u konu alan bir program çekmek amacıyla yapımcı Josh Gates ve ekibi  (toplam 9 kişi) 6-17 Mayıs 2018 tarihlerinde ülkemizde Bakanlığımız desteği ile ağırlanmışlardır.

Bahse konu programın yaklaşık 80 milyon izleyiciye ulaştığı, gecelik izleyici sayısının 2 milyonu bulduğu, web sitesi ziyaretçi sayısının ise 20 milyon olduğu bilenen “Expedition Unknown” adlı TV programında Denizli Hierapolis Kazı Alanı, Pamukkale Milli Parkı ve İstanbul'da “Ramazan" konulu iki adet bölüm çekileceği, söz konusu bölümleri ise programın yeni sezonunun 4 saatlik ilk bölümünde bu yılın Kasım ayında yayınlamayı planladıklarını bildirilmektedir.

İstanbul’daki çekimler Süleymaniye Camii ve Sultan Ahmet Meydanı, Kapalı Çarşı, Ayasofya Camii ve meydan çekimlerini kapsamaktadır. Programın çekim amacı Türkiye’de Ramazan ayını özellikle İslam dinini tanıtmaya yöneliktir. İstanbul’da ilk gün Kapalı Çarşı çekimleri gerçekleştirilmiş olup program yapımcı ve sunucusu Josh Gates’in takke ve namazlık satın alma çekimleri gerçekleştirilmiştir. Akşam ise İstanbul İl Müftü Yardımcısı Sayın Caner Akdemir evinde sahur çekimleri için hazırlıklar yapmış ve çekim ekibini misafir etmiştir. Sahur programının çekimleri esnasında İslam dini ve Ramazan ayının önemi hakkında bilgiler verilmiştir. Ramazan orucunun ve namazın nasıl gerçekleştirildiği konusunda bilgiler ile birlikte Josh Gates ve Caner Akdemir beraber abdest almışlar, Ramazanın ilk günü Josh Gates oruç tutmuştur. İlk gün sahur için otele Ramazan davulcusu da gelmiştir.

Ramazan ayının ilk günü Süleymaniye Camii çekimlerine başlanmıştır. Çekimlerde caminin dış avlu görünümü iç mekanları ve tepeden görünümleri ile 5 vakit namazın tamamı kılınacak şekilde ayrı yerlerde çekimler yapılmıştır. Ayasofya Camiinde ise akşam namazı çekimi yapılmıştır. Ramazan ayının ilk günü iftarı ise Sultan Ahmet Meydanında gerçekleştirilmiştir. Bu proje ile İstanbul’da Ramazan tüm yönleri ile izleyiciye aktarılacaktır.

Söz konusu programın reklam değerinin 1 dakikalık= 80,000 dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Josh Gates’in Twitter: @joshuagates ve Instagram: @gatesygram hesaplarında Türkiye’deki çekimlere paylaşımları ile yer verdiği görülmektedir. Ayrıca paylaşımlarını web sitesi http://www.joshuagates.com/ adresinde de sergilemektedir. • travel_channel_agirlamasi_01.jpg
 • travel_channel_agirlamasi_02.jpg
 • travel_channel_agirlamasi_03.jpg
 • travel_channel_agirlamasi_04.jpg
 • travel_channel_agirlamasi_05.jpg
 • travel_channel_agirlamasi_06.jpg
 • travel_channel_agirlamasi_07.jpg
 • travel_channel_agirlamasi_08.jpg
 • travel_channel_agirlamasi_09.jpg
 • travel_channel_agirlamasi_10.jpg
 • travel_channel_agirlamasi_11.jpg