TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Arabian Travel Market Fuarı

ARABİAN TRAVEL MARKET FUARI

 

25 – 28 Nisan 2016 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai kentinde düzenlenen Arabian Travel Market 2016 (ATM) fuarına bu sene Bakanlık olarak 25 sektör kuruluşu, müstakil olarak oluşturulan Karadeniz ve Bursa özel alanlarıyla ve THY’ye tahsis edilmiş olan alanla kiralamış olduğumuz 700 m2 ile katılım sağlanmıştır. Bakanlığımız alanının bulunduğu 7. Hall tamamen Türk sektör temsilcilerinden oluşmuş olup Bakanlık alanı dışında 6 kalkınma ajansı (GEKA, İZKA, DOKA, BAKKA, BEBKA, KUZKA, ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI), Ankara ve İstanbul Ticaret odaları, birçok seyahat acentesi ve konaklama merkezi de müstakil olarak katılmışlardır. Özellikle kalkınma ajanslarının kendi bölgeleri turizm sektörüyle katılım sağladığı görülmüştür. Fuar alanının giriş kısmına, foodcourt alanına ve ana girişteki dev LED ekrana Körfez Araplarının ülkemizde tercih ettikleri destinasyonların Home of görselleri reklam olarak verilmiştir.

Fuar alanının resmi açılışı sabah saat 10:00’da Dubai Emirliği Veliahdı Emir/Prens Hamdan b. Muhammed b. Raşid el-Maktum tarafından yapılmış olup Emir Hamdan tüm standları gezmiştir.

Bakanlık alanı PR firmamızın organizasyonuyla bölgeden birçok basın mensubu tarafından ziyaret edilmiş olup Bakanlık Kültür ve Tanıtma Ataşesiyle bölgenin ülkemizle turizm ilişkisi noktasında röportajlar yapılmıştır. Özellikle Arap nüfusun önemli Arapça gazetelerinin başında gelen el Haleej gazetesi muhabirleri hem 2015 yılı değerlendirmeleri hem de 2016 projeksiyonlarıyla ilgili olarak röportajlar yapmışlardır. Ülkemizden basın mensuplarının da katıldığı fuarda CNN Türk de Kültür ve Tanıtım Ataşesi ile röportaj yapmıştır. Bakanlık alanında lüks turizm temalı bir turizm dergisine ülkemiz turizmiyle ilgili olarak Arapça ve İngilizce olarak yaptırılmış olan müstakil Türkiye eki dağıtılmıştır. Ayrıca ziyaretçilere canlı ebru gösterisi yapılmıştır.

Öte yandan Bursa ve Kayseri valileri ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı standımız ziyaret etmişler, Körfez özelinde Bakanlığımız ile yapılabilecek ortak projeler üzerine görüş alışverişi yapılmıştır. Özellikle Bursa Valiliği kentten Belediye Başkanlarıyla alanımızı ziyaret etmiş olup alanımız toplantı salonunda bölgeyle ilgili olarak ortak projeler üzerine görüşmeler yapılmıştır.

Bakanlık olarak fuarda öncelikle Marmara ve Karadeniz bölgeleri ana destinasyonlar olarak fuar tanıtım faaliyetlerinde önplana çıkarılmış olup, alternatif destinasyon olarak da Akdeniz bölgesi ve Kapadokya bölgeleri önplana çıkarılmıştır.

Öte yandan Arap Turizm Teşkilatı Başkanı Dr. Bender b. Fehr el-Fuheyd, Bakanlık standımızı ziyaret etmiş olup Arap ülkeleri ile ülkemiz arasında ortak turizm projeleri üzerinde konuşulmuştur. Körfez ve Ortadoğu pazarına çalışan acentelerin müstakil alan ve konstrüksiyonla katıldığı fuara turizm sektörünün genel olarak büyük olmuştur.

Tüm Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin turizm borsası mahiyetinde olan ATM fuarına sektörel katılım son derece yoğun olmuş ilk gün itibariyle Bakanlığımız alanında yer alan katılımcılar ve çevrede katılan Türk turizm sektör temsilcileri katılımdan son derece memnun olmuşlardır.

 • dubai_atm_2016_01.jpg..
 • dubai_atm_2016_02.jpg..
 • dubai_atm_2016_03.jpg..
 • dubai_atm_2016_05.jpg..
 • dubai_atm_2016_06.jpg..
 • dubai_atm_2016_07.jpg..
 • dubai_atm_2016_08.jpg..
 • dubai_atm_2016_09.jpg..
 • dubai_atm_2016_10.jpg..
 • dubai_atm_2016_11.jpg..
 • dubai_atm_2016_12.jpg..
 • dubai_atm_2016_13.jpg..