TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

MITT 2015 Moskova Seyahat ve Turizm Fuarı

             18-21 Mart 2015 tarihleri arasında  22.’si düzenlenecek Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı (MITT 2015) Moskova’nın merkezinde bulunan Expocenter Fuar Alanında gerçekleşmiştir. MITT 2015 Fuarında, ülkemiz Moskova Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimiz aracılığıyla 8. Pavilyon 1. Salonun tamamını kapsayan 1254 m2 lik stant ile temsil edilmiştir.  

             Organizasyon firmasının istatistiklerine göre, 57.737 m2’lik bir alana kurulan fuara 2014 yılında 198 ülke/bölgeden 2.056 firma katılmış ve % 74’ü profesyonellerden oluşan 37.436 kişi tarafından ziyaret edilmiştir. 2014 yılında 387 gazeteci fuarı takip etmiştir. Dünya’nın en büyük  turizm fuarları sıralamasında ilk 5’e giren söz konusu fuarda 2015 yılı standımızda 23 turistik tesis ve seyahat acentesi ile valilik İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri (Ankara, Adana, Çanakkale, Denizli, Nevşehir, Kayseri), ticaret odaları ve kalkınma ajansları (Ahiler Kalkınma Ajansı, İzmir Kalkınma Ajansı, Serhat Kalkınma Ajansı, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Çukurova Kalkınma Ajansı, Güney Ege Kalkınma Ajansı, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) ve turizm dernekleri/birlikleri (BOYTAV, Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği, TUROB, ALTAV, KONTAB, GETOB, Alternatif Turizm Etkinlikleri ve İşletmeleri Birliği, AKTOB, TURSAB, MARTAB, Bursa Kültür ve Tanıtma Birliği), İstanbul Alışveriş Festivali Organizasyon Ticaret A.Ş., Expo 2016 Antalya, EMITT’in de içinde yer aldığı 27 kurum ve kuruluşa yer tahsis edilmiştir. Ayrıca, Bakanlığımız standı içerisinde özel sağlık turizmi standı oluşturulmuş olup, bu standta da Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve beraberinde Antalya’daki çeşitli hastanelerden doktorlar ve üst düzey yetkililer yer almıştır. Diğer taraftan“Yurtdışı Turizm Fuarlarına katılımın ve Turizm Tanıtma ve Pazarlama Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Tebliğ” kapsamında Bakanlığımızca desteklenen 7 konaklama tesisimizde fuarda yer almıştır. 

             Sayın Bakanımız ve üst düzey  yetkililerin katılımıyla 18 Mart 2015 tarihinde açılışı gerçekleşen fuarda, açılış sonrası sektör ve basın temsilcileri katılımıyla bir kokteyl düzenlenmiş,  Sayın Bakanımız Rusya Kültür Bakanı Viladimir Medinsky ile de görüşmüş, basın toplantısı yapmış ve tur operatörleriyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Etkinlik süresince standımızda yer alan sahnede Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüz Folklor ekibinin gösterisi ile geleneksel Türk sanatlarımızdan biri olan ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine giren Ebru sanatımızın Rus misafirlere uygulamalı gösterimi sağlanmıştır. Ayrıca önceki senelerden farklı olarak, bu yıl Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı münasebetiyle standımızda bir ‘Çanakkale Köşesi’ düzenlenmiştir.  TURSAB ve DÖSİM tarafından organize edilen “Dünyanın en büyük müzesi Türkiye” fotoğraf sergisi de Bakanlığımız standında yer almaktadır.

 
  • 2
  • 1