TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

2015 ITB Uluslararası Turizm Borsası

Dünyanın en büyük turizm fuarı ve turizm sektörünün buluşma noktası olarak bilinen 49. ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası 04-08 Mart 2015 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirilmiştir.

Toplam 175.000 kişinin fuarı ziyaret ettiği ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası’na Bakanlığımızca 3.079 m2’lik alanda iştirak edilmiş ve 120 katılımcıya yer verilmiştir.

04 Mart 2015 tarihinde, Müsteşarımız Prof. Dr. A. Haluk DURSUN başkanlığındaki Bakanlık Heyeti tarafından standımızın açılışı gerçekleştirildikten sonra standımızda yer alan katılımcılar ziyaret edilerek, katılımcılarla görüşmelerde bulunulmuştur.

Ayrıca fuar süresince Almanya’da faaliyet gösteren tur operatörü ve seyahat acentalarının üst düzey yetkilileri ve turizm sektör temsilcileri ile fuar süresince görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

05 Mart 2015 tarihinde Bakanlığımız heyeti tarafından City Cube Berlin adlı kongre merkezinde bir basın toplantısı düzenlenmiştir. Yerli ve yabancı basın mensuplarının katıldığı söz konusu basın toplantısında Müsteşarımız Prof.Dr. A. Haluk DURSUN, ülkemizin deniz-kum-güneş turizm ürününün yanında kültürel derinliği, çeşitliliği ve zenginliği bir arada barındıran bir ülke olduğunu ifade etmiş, kültür turizmi ile öne çıkan destinasyonlarımız ve kültürel değerlerimize ilişkin açıklamalarda bulunarak, ülkemizin turizm olanakları hakkında bilgi vermiştir.

2015 yılında standımızda alternatif turizm türlerine Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı’na standımızda bulunan “Gelibolu Anma Köşesi”nde yer alan fotoğraf ve bilgilerle ayrıca 2016 Antalya Botanik Expo'ya vurgu yapılmıştır ve “Dünya’nın En Büyük Müzesi Türkiye” projesi kapsamında bir fotoğraf sergisi düzenlenmiştir.

Fuar süresince standımızda, canlı Türk müziği ve folklor dans gösterileri icra edilmiş, geleneksel el sanatlarımızı temsilen cam, seramik ve kazaz (tel işleme) sanatçıları standda uygulamalı olarak sunum yapmışlar ve ziyaretçilere eserlerinden örnekler sergilemişlerdir.

 
  • ITB1
  • ITB2