TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Zürih Turizm Fuarı (FESPO) 2015

Zürih Turizm Fuarı (FESPO)
(29 Ocak – 01 Şubat 2015)


29 Ocak - 01 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenen Zürih Turizm Fuarı (FESPO) İsviçre’de Bakanlığımızca iştirak edilen en büyük turizm fuarıdır.Her yıl yaklaşık 65.000 kişi tarafından ziyaret edilen ve İsviçre pazarının en büyük ve önemli fuarı olan FESPO, her zamanki cazibesini ve önemini korumaktadır.


Oldukça yoğun geçen bu seneki Zürih Turizm Fuarı’na da Bakanlığımız kamu/özel sektör işbirliği çerçevesinde 240 m²’lik stand alanı ile katılım sağlamıştır. Fuarda toplam Bakanlığımız standında 24 resmi ve özel kurum ve kuruluş Bakanlığımız standında yer aldı. Bunlar arasında İzmir, Antalya, Balıkesir, Marmaris, Kemer ve Manavgat Zürih fuarına destinasyon olarak katılarak renk kattılar.


Fuarın açılış günü ülkemiz standında Türk mutfağından seçkin örneklerin yer aldığı resepsiyona Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Dr. Cengiz AYDİN, İsviçreli tur operatörleri ve seyahat sektör temsilcileri ile medya mensupları katılım sağlayarak; İsviçre Pazarının durumunu ve geleceğe dair işbirliği imkanları üzerine görüş alışverişinde bulunmuşlardır.


Fuarın en yoğun olduğu Cumartesi ve Pazar günleri standımızda sahne alan Halk Oyunları ekibinin Karadeniz yöresine özgü gösterileri ziyaretçiler tarafından büyük ilgi ve beğeni ile karşılanmıştır. Ayrıca fuar süresince stant alanında UNESCO somut olmayan kültür mirası listesine eklenen Ebru Sanatı uygulamalarının yer aldığı bir bölüme yer verilmiş olup; ziyaretçilere ülkemize özgü ebru sanatı hakkında bilgi verilerek deneme fırsatı da yaratılmıştır. Stant da yapılan tüm Ebru eserleri ve ebru sanatı süslü kitap ayraçları İsviçreli ziyaretçilerimize hediye edildi. Özellikle çocuklar ilk kez gördükleri bu sanatı kendileri de yapabilmek için merakla sıra bekledi. Coşkulu geçen fuar süresince Türk mutfağının zenginliğinin ve yemek kültürümüzün tanıtılması amacıyla gözleme, mantı, nohutlu pilav, Türk kahvesi gibi ülkemize özgü çeşitli ikramlar yapılarak İsviçrelilerin beğenisine sunuldu.

 

  • Zürih Turizm Fuarı (FESPO)_001
  • Zürih Turizm Fuarı (FESPO)_20150131_143839
  • Zürih Turizm Fuarı (FESPO)_20150131_153438